O takich rozwiązaniach jak korzystanie z odnawialnych źródeł energii należy myśleć w dłuższej perspektywie. Choć jednorazowy wydatek przeznaczony na instalację paneli może nam się wydawać niebotycznie duży i mało opłacalny, długofalowe korzyści finansowe zdecydowanie przewyższają straty.

Na stronie jednego z dostawców prądu możemy zapoznać się z wyliczeniami, które na podstawie uśrednionych danych pokazują, ile złotych rocznie jesteśmy w stanie zaoszczędzić dzięki montażowi paneli słonecznych. Okazuje się, że jeśli w grę wchodzi system o mocy 4,5 kW ze zużyciem energii na poziomie 30% w takim dużym mieście jak Kraków, oszczędności mogą wynieść nawet 850 zł w skali roku. Niewykorzystaną energię można zwrócić do sieci publicznej i wykorzystać ją w przeciągu roku ze stratą na poziomie jedynie 20%. Finalna wartość oszczędności wynosiłaby w tym przypadku prawie 2500 zł rocznie!

Opłacalne dofinansowania na fotowoltaikę

W zależności od naszej sytuacji (osoba fizyczna, przedsiębiorca) możemy liczyć na dofinansowania i inne opłacalne korzyści materialne wynikające z korzystania z odnawialnych źródeł energii. Są to między innymi:

Czy fotowoltaika się opłaca?

Odpowiedź brzmi: tak – i to nie tylko finansowo. Nie należy zapominać, że inwestując w alternatywne sposoby pozyskiwania energii znacząco przyczyniamy się do ochrony naszej planety. Strona rządowego programu dofinansowań informuje, że pieniądze przeznaczone do tej pory na rozwój fotowoltaiki w Polsce pozwoliły zredukować emisję CO2 o 1 061 610 400 kg rocznie! Jest to więc zdecydowanie gra warta świeczki.